Nie je náhoda, že najhodnotnejšie značky a najluxusnejšie objekty majú jednoduchý čistý dizajn, komunikáciu aj prezentáciu. Tieto prvky nie sú prvoplánovo jednoduché, ale prepracované, krásne a funkčné. Zredukované na podstatu. Čím bližšie k podstate, tým sú chyby očividnejšie. Samotný objekt je príbeh. Tie sú teraz in, tak tu je príbeh ryby, ktorá plní sny.
Názov odkazuje na skvelú reč This is Water. Jej autor, spisovateľ David Foster Wallace spáchal samovraždu, čo pridáva aj tak pôsobivej reči na efekte. Až sa z toho ježia chlpy. Inšpiráciou k tomuto dielu mi bol Damien Hirst a jeho dielo z roku 1991 The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living.
Prvý krát som si túto prekrásnu pestrofarebnú rybu všimol v Andamanskom mori pri potápaní, keď som bol s rodinkou dva mesiace v Ázií. Dva splnené sny jednou ranou. Potápanie, jeden z mojích snov a zároveň môj najvačší strach. Otec mal drsné metódy ako ma naučiť plávať. Prekonávanie samého seba a postavenie sa strachu zoči voči s tebou poriadne zamáva. Zvykneš si a časom sa začneš cítiť ako ryba vo vode.
Ryba ktorá plní sny je pleskozubec tupohlavý. Je protogynný hermafrodit čo znamená, že v priebehu svojho života môže zmeniť pohlavie. Má potenciál transformácie. Nahliadnutie za kulisy tu a tu slúži nie len ako showcase môjho skillu, ale aj ako krásna metafora. A sme pri podstate.
Ťuniť môžeš nielen svoje auto, ale hlavne samého seba.
Ploskozubec mi nadelil príučku vo vytrvalosti a trpezlivosti. Jeho niekoľko mesačná odysea z tropického oceánu až do štúdia pred objektív je na ďalší príbeh. Symboliku rýb nájideme vo všetkých kultúrach, náboženstvách a tradíciách. V duchu našej tradície ako symbol vianoc skončila ryba ktorá plní sny na štedrovečernom stole.
Týmto postom sa jedna kapitola príbehu uzatvára a možno ďalšia otvára. Rybu ktorá plní sny si môžes kúpiť v limitovanom počte sto kusov za špeciálnu cenu 99€. Píš na michal@imgs.sk a do subjectu nakresli <><